اگر استرس سفر دارید، بخوانید

خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: استرس تعطیلات به خودی خود پریشان کننده است و سفر هم می تواند بدترش کند. اما تعطیلات و مسافرت قرار است خوش بگذرد و از استرس و تنش مان کم کند. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه خود را از استرس و اضطراب سفر رها کنید.

اگر استرس سفر دارید، بخوانید

من همواره عاشق سفر بوده ام و خوشبختانه به اندازه کافی در زندگی ام سفر رفته ام و بسیاری از سرزمین های شگفت انگیز را دیده ام؛ از نایروبی تا نوادا و نیواورلئان. اما از همان آغاز سفر و رسیدن به مقصد و ... گاهی آنقدر استرس برانگیز می گردد که حتی وسوسه می شوم به طور کل قید سفر را بزنم.

طبق مطالعه ای در سال 2012 که توسط نشریه Travel Analysis منتشر شد، مرحله آماده شدن برای سفر برای بسیاری از افراد، استرس برانگیزترین بخش از سفر است.

اصلا سفر کردن بدون استرس ممکن است؟

من در آماده کردن وسایل سفر افتضاحم! باید بار ها و بار ها فکر کنم چه چیز هایی را باید بردارم و چه چیز هایی لازم می شوند. همواره می ترسم چیز هایی که ضروری هستند را فراموش کنم، دیر به فرودگاه یا ایستگاه قطار برسم و استرس های من همینطور زنجیروار ادامه دارند و شدت می گیرند. از چند روز قبل سفر هم دچار این فشار و اضطراب می شوم که باید قبل از رفتن یک سری از کارهایم را تمام کنم و در میان تمام مشغله ها باید به این هم فکر کنم که کارم را درست انجام بدهم.

خوشبختانه راه های خوبی برای غلبه بر استرس پیش از سفر وجود دارد تا یاری تان نمایند این لحظات به شما سخت نگذرند.

قبل از رفتن، جسم و جان تان را تغذیه کنید

در برابر وسوسه غفلت از کار های اساسی و بی توجهی به مراقبت های شخصی به این بهانه که وقت بیشتری برای آماده شدن برای سفر داشته باشید و مقدمات آن را فراهم کنید مقاومت کنید. اتفاقا در این زمان احتیاج دارید بیشتر بخوابید، غذای سالم بخورید و ورزش کنید. فکر نکنید که: وقتی سفرم آغاز بگردد دیگر راحت و ریلکس خواهم بود! و با همین توجیه خودتان را غرق استرس و اضطراب پیش از سفر نکنید، چون این احساسات بد و آشفته نماینده تا آخر سفر دست از سرتان برنخواهند داشت.

بیخوابی قبل از سفر قابل پیشگیری است

ترس از اگر ها و هر پیشامدی که ممکن است طی سفر روی بدهد می تواند منجر به بیخوابی های شبانه گردد. وقتی افکار درهم و برهم و اضطراب برانگیزتان آغاز می گردد، بهتر است دارو مصرف کنید، چون شما به این خواب و آرامش واقعا احتیاج دارید. من هر وقت درگیر افکار وسواس برانگیز می شوم به خودم یادآوری می کنم که بار ها و بار ها به مسافرت رفته ام و حتی وقتی مسئله ای هم به وجود آمده، همواره نتیجه بسیار خوب بوده است و من تجربیات و خاطرات شیرین و جذابی از سفرهایم جمع نموده ام.

با فوبیا های مرتبط با سفر مبارزه کنید

ترس از پرواز دارید؟. یک متصدی پرواز توصیه می نماید: پرواز با هواپیما را مانند قایق سواری تجسم کنید. در قایق سواری با موج هایی روبرو می شوید که باعث بالا و پایین رفتن قایق می شوند. هواپیما نیز همینطور است: روی امواج نامرئی هوا بالا و پایین می گردد.. چیز هایی را که به شما آرامش می دهند با خود داشته باشید، مثلا عکس کسی که دوستش دارید، دستمالی که بوی عطر محبوب تان را می دهد و یا حتی بالشتک مورد علاقه تان!. به مهماندار هواپیما بگویید که ممکن است احتیاج به توجه و مراقبت بیشتری داشته باشید.. اپلیکیشن های زیادی هستند که برای یاری به آرامش شما حین پرواز طراحی شده اند.

از شلوغی و ازدحام هراس دارید؟. به حالت شدید ترس (ترس مرضی) از شلوغی و مکان های پُرازدحام، فوبیای ازدحام گفته می گردد. سعی کنید آرام و عمیق نفس بکشید؛ با بینی نفس های آرام و منظم بگیرید، چند ثانیه مکث کنید و سپس با دهان هوا را بیرون بدهید.. به هدف تان فکر کنید. مجبور نیستید به جمعیت در حال آمد و رفت و یا شتاب زده نگاه کنید و به آن ها دقیق شوید، مثلا در سالن انتظار فرودگاه می توانید کتاب بخوانید یا به موسیقی گوش دهید.. تا جایی که ممکن است از مکان های شلوغ اجتناب کنید.

اضطراب اجتماعی دارید؟

به خودتان بگویید با آدم هایی روبرو خواهید شد که هرگز قبلا ندیده اید و می توانید با آن ها آشنا شوید. در ضمن سفر کردن فرصتی است برای گپ زدن با مسافر بغل دستی تان، پرسیدن آدرس، به اشتراک گذاشتن نظرات و اطلاعات و شاید هم پیدا کردن یک دوست جدید که می تواند تبدیل به رابطه محبت آمیز بادوامی هم بگردد!

برنامه ریزی خیلی خیلی مهم است

آدم لحظه آخری نباشید!. در تلفن همراه یا کامپیوترتان لیستی از وسایل مورد احتیاجتان تهیه کنید تا هر وقت به آن احتیاج داشتید فورا در دسترس تان باشد.. در میان تمام وسایل مورد احتیاجتان این موارد را نباید فراموش کنید: کیت یاری های اولیه، صابون مسافرتی، شماره تماس های اضطراری، دستمال آنتی باکتریال، چند بطری آب، خمیردندان و مسواک سفری، قرص مسکّن، دارو هایی که مصرف می کنید و .... اگر با بچه ها سفر می کنید چند اسباب بازی کوچک، حوله و ملافه، خوراکی و ... را نباید فراموش کنید.

هر کاری که فکر می کنید ممکن است انجامش را فراموش کنید یادداشت کنید، از بستن پنجره ها خانه و خاموش کردن وسایل الکتریکی گرفته تا خریدن وسایلی که هنوز تهیه ننموده اید، در یادداشت کردن دست و دلباز باشید و کوچک ترین چیز ها را نیز روی کاغذ بیاورید.. اگر بیماری حرکتی یا ماشین گرفتگی دارید، هر دارویی را که با توصیه پزشک تان می توانید مصرف کنید در کیف دستی تان بگذارید.

سفر به سلامت!

منبع: psycom

منبع: برترین ها

به "اگر استرس سفر دارید، بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر استرس سفر دارید، بخوانید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید