تقدیر از صدای خوش کودکی چند نسل

ناهید امیریان، پیشکسوت عرصه دوبله گفت: خوشحالم کار دوبله را از اساتید بزرگی یاد گرفتم و می توانم به جرات بگویم بچه کار دوبله هستم.

تقدیر از صدای خوش کودکی چند نسل

به گزارش خبرنگاران، مستند ستاره ناهید از مجموعه مستندهای پیشکسوتان دوبله با محوریت آنالیز زندگی هنری ناهید امیریان، امروز (10 شهریور) در فرهنگسرای ابن سینا رونمایی شد.

در این مراسم منوچهر اسماعیلی، ژرژ پطروسی، تورج نصر، حمید منوچهری، جواد پزشکیان، مینو غزنوی، مهین برزویی، شهروز ملک آرایی، ظفر گرایی، مهتاب تقوی، نرگس فولادوند، همت مومیوند، حسین خداداد بیگی، معصومه آقاجانی، متانت اسماعیلی، رهبر نوربخش، اسفندیار مهرتاش، رضا الماسی، منوچهر زنده دل، امیر بهرام کاویانپور، شایان شام بیاتی، کسری کیانی گودرزی، فرانک رفیعی طاری، ابوالفضل توکلی، ابوالقاسم ناصری و ...حضور داشتند. ناهید امیریان ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم گفت:من همیشه دوست داشتم در خفا باشم. وقتی آقای توکلی پیشنهاد ساخت فیلم را داد نمی دانستم چطور خواهد شد به ایشان گفتم شاید نتوانم اما نهایتا فیلم خوبی شد. صداپیشه شخصیت های الیور توییست و سندباد متنی را برای قدردانی از همکاران خود خواند و اعلام کرد: خوشحالم کار را از کسانی یاد گرفتم که خیلی در کارشان ماهر بودند. می توانم به جرات بگم بچه این کار هستم. بین 10تا 15 هزار فیلم و سریال گویندگی کردم. خوشحالم با خیلی از بزرگان دوبله کار کردم. در این شصت سال فهمیدم سخت ترین کار جهان دوبله است و تا آخرین نفس در خدمت مردم ایران هستم. عاشق کار و عاشق ملتم هستم و خود را خوشبخت ترین زن جهان می دانم.

در ادامه منوچهر اسماعیلی، پیشکسوت هنر دوبله با اشاره به حضور چهره ها و صداهای ماندگار در این مراسم اظهار کرد: ناهید عزیز اگر نگوییم در آغوش ما، در کنار ما بزرگ شد. ناهید عزیز ریزنقش بود. با ما در کنار دوبله بزرگ شد و کار دوبله را بزرگ کرد. ما با او پرورش یافتیم.

او ادامه داد: خستگی ناپذیر، دلپذیر و دلشاد بود. با همه رنج و کمبودها که در زندگی برای همه ما به خصوص ناهید عزیز پیش آمد او در زندگی موفق بود. دلها را شاد کرد دل پژمرده را پرورش داد و به ما نیرو داد و ما در کنار او رشد کردیم. قهرمان ما بود و هست حیف از ما فاصله گرفته است. پدرش همیشه کنار ما بود و به این بهانه ناهید را همیشه می دیدم. او افتخار دوبله است. همیشه بوده و خواهد بود.

ابوالقاسم ناصری، مدیر فراوری شبکه مستند سیما در ادامه مراسم گفت: ما کار مهمی نکردیم اساتید دوبله بر سر ما منت گذاشتند. دلیل حضور من در این جمع این است که در رونمایی قسمت های قبل این مجموعه مستند آقای سلیم غفوری، مدیر شبکه حضور داشتند اما امروز جلسه ای برای او پیش آمد و نتوانست بیاید. سلام ایشان را به شما ابلاغ می کنم.

او افزود: با وجود این که خانم امیریان فرسنگ ها از ما دور بودند اما در این جمع حضور پیدا کردند اینجا می بینم اساتیدی حضور دارند که مایه خوشبختی است شاید تنگ نظری ها وجود داشته باشد اما اخلاق در این جمع پررنگ تر است. ناصری توضیح داد: فکر می کنم همه کسانی که در این جمع حضور دارند اتفاق نظر داشته باشند که اگر هنر دوبله سرزمین شعاری بخواهد انتخاب کند قرار نیست که شبیه دیگران گردد بلکه هنر دوبله این سر زمین اگر زبان داشت می گفت که من همانی هستم که هستم و ما هم باورش کردیم و به این اعتقاد رسیدیم که جایگزینی ندارد و کیفیت از دست نمی رود. اگر کیفیت از دست می رفت این خواهش نبود که خانم امیریان در آن کار کند و افتخار به دوبله بدهد. دوبله این سرزمین مسیرت را ادامه بده.

ابوالفضل توکلی، تهیه کننده و کارگردان مستند ستاره ناهید نیز اظهار کرد: کار مستندسازی سختی خود را دارد. اما وقتی به این جمع می رسیم، انرژی را می بینم. خوشحالم که به این مراسم آمده اید. وقتی هفت قسمت از مجموعه مستند پیشکسوتان دوبله را تهیه کردم این سوال پیش آمد که چرا از خانم ها در این عرصه مستندی ساخته نمی گردد به همین دلیل با خانم امیریان هماهنگی از راه دور انجام دادم و دی ماه 96 هماهنگی نهایی را انجام دادیم. در نهایت یک هفته فیلمبرداری در تئاتر سنگلج را آغاز کردیم. ما سعی می کنیم منابع تصویری را زیاد کنیم و حتی از عزت الله انتظامی هم در تئاتر سنگلج چند تصویر را در این مستند داریم.

او ادامه داد: من از خانم امیریان تشکر می کنم کاش بیشتر در ایران حضور داشتند. اما نهایت همکاری را با ما داشتند. وقتی فیلم را می سازیم به این شکل نیست که فیلمبرداری تمام گردیده است یعنی اگر احتیاج به تصویربرداری باشد ادامه می دهیم. پنجشنبه ای که گذشت دوباره تصویر برداری کردیم چون سعی می کنیم که به کار غنا ببخشیم. جا دارد تشکر کنم از خانم امیریان زیرا سال پیش ایشان مشکلی داشتند اما به خاطر لطمه نخوردن کار آن را به ما منتقل نکردند.

توکلی در انتها گفت: وقتی کار را تدوین می کردم صدای ایشان باعث شد که تصاویری از کودکی خود را ببینم. صدای زیبای ایشان یادآور بخشی از دوران جنگ است که دل همه ما را خوش می کرد.

در انتها مراسم از ناهید امیریان تقدیر و از مستند ستاره ناهید که درباره این پیشکسوت هنر دوبله ساخته گردیده، رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تقدیر از صدای خوش کودکی چند نسل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقدیر از صدای خوش کودکی چند نسل"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید