دوباره رویاهایت را به دست بیاور

مراسم نکوداشت فردوس کاویانی در حالی برگزار گردید که او به دلیل کسالت در مراسم حضور نداشت اما دیگر هنرمندان و دوستانش با بیان خاطرات و خصوصیات این هنرمند به پاس سال ها کوشش حرفه ای، از او تقدیر و برایش آرزوی سلامتی کردند.

دوباره رویاهایت را به دست بیاور

به گزارش ایسنا، در ادامه جلسات کانون فیلم خانه سینما، با عنوان گوشه های کم پیدای سینمای ایران به کوشش امیر پوریا، آیین نکوداشت فردوس کاویانی، بازیگر باسابقه تئاتر، سینما و تلویزیون ایران، عصر چهارشنبه 26 تیرماه با حضور هنرمندان و علاقه مندان بسیاری در خانه سینما برگزار گردید.

امیر پوریا که متولی و مجری این مراسم بود، با اشاره به حضور فردوس کاویانی در مراسم جشن بازیگر در بهار سال 96 گفت: این هنرمند اکنون دچار بیماری پارکینسون شده است و به همین دلیل در این مراسم بزرگداشت حضور ندارند و دخترشان به نیابت از او، در کنار ما هستند.

مسعود جعفری جوزانی که یکی از کارگردانانی است که بیشترین همکاری را با او داشته، با حضور در صندلی بیان نمود: اغلب هنرمندان وسیله ای دارند تا با آن هنرشان را نشان دهند اما بازیگر با تمام جسم و جانش و حرکات بدن و صورت و صداقت کلامش به آفرینش هنرش می پردازد. در هنر بازیگری، خالق اثر هنری و ابزار ساخت اثر با هم یکی می شوند و وحدت دارند. آنها جسم و جانشان را در اختیار ما می گذارند و با بازیگری، ما شاهد یکی از ناب ترین شیوه های ثبت اثر هستیم. فردوس کاویانی دهه هاست که از وجود خودش مایه گذاشت و با فیلم هایی که بازی کرد خواست از رنج انسان کم کند. او لبخند به لب ما آورده و گاهی هم متأثرمان نموده است.

او ادامه داد: او برخلاف افرادی که کم استعداد هستند و این روزها به زور پول های بادآورده حرام مطرح می شوند و درباره آنها زیاد گفته می گردد، بی ادعا از جان و جسم خودش مایه گذاشت و ما را به یک حقیقت رساند که هرکس به مردم مهر بورزد، پیروز است.

حمید جبلی در ادامه این مراسم در سخنانی کوتاه درباره فردوس کاویانی گفت: او اکنون جایش بسیار خالی است. ما از پند و اندرز چیزی یاد نمی گیریم بلکه از رفتار آدم هاست که می آموزیم. به همین دلیل ما از کاویانی نظم، ادب و جدیت در کار آموختیم. او سال ها کوشش کرد تا برای هنرمندانی که مسکن نداشتند، خانه تهیه کند و به مسائل آنها رسیدگی می کرد.

حسن فتحی که یکی از شاگردان این هنرمند بوده و در تئاترهای او ایفای نقش نموده است، در پیغامی ویدئویی مطرح کرد: من حدوداً 18 سالم بود که با آقای فردوس کاویانی آشنا شدم. در آن موقع دانشجوی رشته روانشناسی در دانشگاه شهید بهشتی بودم و او در آن دانشگاه کلاس های آموزش تئاتر راه اندازی نموده بود. ماحصل حضور من در آن کلاس ها اجرای نمایش چهار صندوق بهرام بیضایی به کارگردانی فردوس کاویانی شد. تشویق ها و دلگرمی ها و یاری هایش برای آشنایی من با اساتید هنر باعث شکل دادن سرنوشت فرهنگی هنری من شد. ما از او آموختیم به دور از رقابت و چشم و همچشمی به دنبال کشف استعدادها و توانایی های خودمان باشیم. آرزو می کنم سلامتی خود را دوباره بازیابد و به عرصه هنر بازگردد.

در ادامه بخش هایی از تئاتر تلویزیونی مرگ تصادفی یک آنارشیست به کارگردانی فردوس کاویانی پخش شد.

دیگر سخنران این مراسم علیرضا خمسه بود. او با اشاره به این که در سال 1354 هنرجوی بازیگری در کارگاه نمایش بودم و آنجا عاشق فردوس کاویانی شدم، گفت: احساس می کردم فردوس کاویانی از نظر بدنی و فیزیک متناسب برای ژانر کمدی بود. من او را الگو خودم قرار دادم و از او چیزهای زیادی یاد گرفتم. او خیلی سریع با دنیای تصویر قهر کرد و فکر می کنم عشق به تئاتر او باعث این اتفاق شد.

او اضافه کرد: فردوس در انجمن بازیگران دغدغه مسکن داشت و چون خودش هم این مشکل را داشت، خیلی به همکارانش یاری کرد و پیشقدم می شد. او می گفت شما در انجمن چه کار می کنید وقتی همه درگیر مسکن هستند اما شما به جشن و جشنواره فکر می کنید. برای این کار و در اداره تئاتر چه اشک هایی که در خلوت ریخت به خاطر ناسپاسی هایی که در حقش شد. فردوس کاویانی، امیدوارم دوباره رویاهایت را به دست بیاوری!

سیمین معتمدآریا، رئیس انجمن بازیگران و منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما هدایا و لوح تقدیری به دختر این هنرمند به نیابت از او اهدا کردند.

معتمد آریا در سخنانی بیان نمود: از این که این تعداد هنرمند در این مراسم شرکت کردند، هیجان زده شده ام. دوستان و همکارانی که سالیان سال است نه تنها حامی انجمن بازیگران هستند بلکه اگر زمانی می خواستیم از همکاری قدردانی کنیم، کسی دریغ نکرد و آمدند؛ بدون این که بخواهند نمایش دهند چه رنگ لباسی بر تن دارند.

صدرالدین زاهد نیز در سخنانی بیان نمود: می گویند بازیگر خوب کسی است که بازی نمی کند و ادا در نمی آورد بلکه احساس و سرمایه کاری خود را بر مبنای درونی ترین خواست بدنی و روحی قرار می دهد. فردوس برای من بازیگری بود که از جان مایه می گذاشت. من خوشحالم چنین مجلسی که می تواند در خور خیلی از بزرگان این حوزه باشد، برپا شده و همچنین در زمان حیات او برگزار گردیده است.

پوریا در ادامه جلسه به همکاری گوهر خیراندیش با کاویانی در شش فیلم سینمایی و یک سریال اشاره نمود و گفت: قرار بود خانم خیراندیش هم در این مراسم حضور داشته باشد اما به خاطر مسئله ای به بیمارستان مراجعه نموده است.

هادی مرزبان دیگر سخنران این مراسم به دوستی و نزدیکی خودش با فردوس کاویانی اشاره نمود و گفت: فردوس با توجه به آن که خیلی ها می خواستند با او دیدار نمایند، می گفت نه. او می گفت نیازی نیست و حاضر نشد هیچ کسی را بپذیرد.

این هنرمند ادامه داد: در یکی از آثارم از او خواهش کردم و گفتم وجودش برای من مهم است و او در همان نقش کوچکی که بر عهده داشت، به زیبایی درخشید. فردوس کاویانی خود تئاتر است. هیچ گاه پیش نیامد که بخواهد در فیلمی بازی کند و قبل از آن به من نگوید که آیا تئاتری داری یا نه. این رفتار برخلاف تمام رفتارهای بازیگران امروزی است که سینما را ترجیح می دهند.

مهرانه مهین ترابی که در سریال همسران نقش مقابل او را بازی نموده، در سخنانی با بغض اظهار کرد: او مرد ستودنی است و با تمام جان و دلم به این مراسم آمدم. باید تا زمانی که این هنرمندان هستند، از آنها تقدیر گردد. این هنرمندان بدون هیچ گونه خودنمایی هنر خود را ارائه دادند. من حتی در برخورد با تماشاچی از او درس گرفتم. برای او آرزوی سلامتی دارم و دلم می خواد دوباره او را روبروی دوربین ببینم.

داریوش مهرجویی نیز که در فیلم هایی چون نارنجی پوش و هامون از حضور فردوس کاویانی بهره برده است، در یک پیغام ویدئویی بیان نمود: ما چهار فیلم تاکنون با هم کار کردیم و تو یکی از بازیگران زیرپوستی بسیار توانای ما بودی و از این منظر به تو تبریک می گویم. امیدوارم بتوانم یک سکانس از تو در فیلم های آینده ام داشته باشم.

در انتها، یک پیغام تصویری از کاویانی پخش شد که در آن مطرح کرد: خیلی خوشحالم در خدمت شما هستم. امیدوارم همواره سالم و تندرست و پیروز باشید تا بتوانید کارتان را بهتر انجام دهید. مدت هاست که شرایط طوری بود که نتوانستم فیلم یا تئاتری کار کنم. از شما عزیزان که جویای احوال من هستید، خیلی متشکرم. شما باعث شادی و انرژی دادن به من می شوید.

دختر فردوس کاویانی که در این مراسم حضور داشت، به عنوان آخرین سخنران با بغض بیان نمود: از طرف پدر پیغامی دارم که از شما تشکر و عذرخواهی می کنم که نتوانست در اینجا حضور پیدا کند. من عشق را از او آموختم. او عاشق است و همواره نگران مردمش بود. من عشق خالصانه را از پدرم آموختم و امیدوارم بتوانم مثل او باشم. نگران همکارانش بود و با خنده هایشان می خندید و با ناراحتی هایشان غصه می خورد. او عشق بدون توقع داشت. امیدوارم بتوانم مثل او باشم و با یکدیگر مهربان باشیم چیزی که این روزها خیلی به آن نیاز داریم.

به گزارش ایسنا در بخش های مختلفی در این مراسم بخشهایی از فیلم ها، تئاترها و سریال هایی که فردوس کاویانی در آنها نقش آفرینی نموده بود، به نمایش درآمد.

نکته دیگری که در این مراسم به چشم می خورد، حضور و استقبال هنرمندان و علاقه مندانی بود که در این مراسم شرکت نموده بودند؛ تا جایی که بسیاری به صورت ایستاده و بعضی نیز خارج از سالن مراسم را دنبال کردند.

منبع: همشهری آنلاین

به "دوباره رویاهایت را به دست بیاور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوباره رویاهایت را به دست بیاور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید