طلای سرخ لرستان حامی ندارد

اقلیم در حال تغییر بوده و پیش بینی های مختلف نیز حاکی از تسریع روند دگرگونی اقلیم در آینده است. در­صورتی که کشاورزان و ساکنان مناطق روستایی از توانایی و ظرفیت مناسب برای رویارویی با ریسک ناشی از تغییر اقلیم برخوردار نباشند، خسارات جبران ناپذیری بر پیکره بخش کشاورزی و جامعه روستایی وارد خواهد شد.

طلای سرخ لرستان حامی ندارد

به گزارش خبرنگاران، نظام های ترویجی می توانند نقش ب­سزایی در افزایش سازگاری کشاورزان با تغییر اقلیم داشته باشند. یکی از اقداماتی که طی چندین سال گذشته توسط جهاد کشاورزی در استان انجام گردیده ترویج گیاهان دارویی و به طور ویژه زعفران است. اخیرا در سفر مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح ملی گیاهان دارویی شاهد این خبر بودیم که از زعفران لرستان حمایت نخواهد شد و یارانه طلای سرخ به قطب فراوری آن در کشور اختصاص داده می گردد. قطعا سیاست های کلان با برنامه ریزی های دقیق انجام گردیده و جای شک نیست اما بر این امر انتقاد وارد است که اگر قرار نبود زعفران لرستان حمایت گردد چرا جهاد کشاورزی کشت آن را چندین سال است در استان ترویج می نماید و در همان ابتدا کشاورزان به کِشتی که مورد اقبال وزارتخانه باشد ارشاد نشدند؟ این موضوع باعث دلسردی کشاورزان از سیستم های بالادستی می گردد و در نهایت باعث بی توجهی آنان به الگوهای ابلاغ گردیده خواهد شد. کشاورزان قشر آسیب پذیر جامعه هستند و احتیاج به حمایت دارند چراکه اعمال سیستم آزمون و خطا برای آنان سیاست غلطی است.

براساس منابع تاریخی در گذشته زعفران در لرستان کشت می شد در این باره رسول درویشیان، کارشناس بخش منابع طبیعی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با بیان اینکه زعفران از خانواده زنبقیان و جنس کروکوس است، اضافه نمود: در این خانواده شش جنس و بیش از 1500 گونه گیاهی وجود دارد. در جنس کروکوس به تنهایی 100 گونه زعفران وجود دارد که تقریباً همه آنها با داشتن گل های زیبا شناخته گردیده و اکثراً به عنوان زعفران زینتی کاشته می شوند. به گفته وی بسیاری از گونه های زعفران به طور وحشی در بوته زارها مشاهده می شوند. درویشیان اعلام کرد: زعفران ها از نظر رنگ، عطر، تعداد و طول کلاله با یکدیگر تفاوت دارند. زعفران معمولی(زعفران زراعتی) از گونه Crocus sativus بوده که کلاله های آن به لحاظ طعم، رنگ و عطر با دیگر گونه ها متفاوت است. براساس منابع تاریخی طی زمان های گذشته این محصول در لرستان کشت می شد که به علل ناتعیین متوقف گردیده است. براساس این سوابق، کارشناسان مرکز تحقیقات استان از سال 1375 اقدام به اجرای طرح های تحقیقاتی و سازگاری زعفران کردند. وی گفت: نتایج این طرح ها نشان داد که کشت زعفران از نظر عملکرد و کیفیت رضایت بخش است. به تبع این نتایج، کشت زعفران در مزارع کشاورزان نیز شروع شد. طی سال 89 کشت دیم زعفران در اراضی کم بازده نیز شروع و تعیین شد این شیوه کشت در استان هم امکان پذیر است و در صورت وقوع بارندگی پائیزه، از نظر عملکرد و کیفیت تفاوتی با کشت آبی ندارد. درآمدهای حاصله از کشت زعفران به صورت تدریجی طی یک دوره هفت ساله افزایش می یابد. در طی یک دوره هفت ساله می توان 50 کیلوگرم زعفران خشک برداشت نمود. اگر در طی یک دوره هفت ساله 50 کیلوگرم برداشت و قیمت هر کیلوگرم 5 میلیون تومان در نظر گرفته گردد در مجموع انتظار می رود در یک هکتار زمین زعفران در مجموع هفت سال بالغ بر دویست و پنجاه میلیون تومان زعفران برداشت کرد. معمولاً20 درصد درآمد صرف هزینه های کشت این گیاه می گردد.

لرستان اقلیم مناسبی برای کشت زعفران دارد

مریم دلفانی یکی از زعفران کاران لرستان در این باره می گوید: زعفران محصولی است که به آب کمی احتیاج دارد و بنابراین منطقه لرستان اقلیم مناسبی برای کشت این محصول است. وی با اشاره به اینکه کم بودن سطح زیرکشت این محصول به دلیل نبود اطلاع رسانی کافی به کشاورزان بوده و کشت این محصول در استان نهادینه نگردیده است، اظهار کرد: به رغم مرغوبیت بالای زعفران از نظر اسانس، کشت این محصول در لرستان پایین است بنابراین باید به منظور تشویق کشاورزان برای توسعه سطح زیر کشت زعفران در استان، از آنها حمایت مالی گردد. دلفانی اعلام کرد: کشت زعفران می تواند برای زنان روستایی درآمد خوبی را به همراه داشته باشد. فصل برداشت زعفران معمولا پاییز است و در مابقی فصل ها حالت خواب دارد، این گیاه یک یا دو بار در اوایل پاییز احتیاج به آبدهی داشته و با شروع بارش احتیاجی به آبیاری ندارد ضمن اینکه برداشت محصول همزمان با سایر محصولات کشاورزی نبوده و در فصل بیکاری کشاورزان است که همین عامل سبب فراهم بودن نیروی کار مورد احتیاج می گردد. این محصول در زمین های کم بازده قابل کشت است و علاوه بر آن به جهت آنکه زحمت زیادی در طول کاشت تا برداشت برای کشاورزان و کارگران ندارد، نیروی کار جهت کاشت و برداشت آن می تواند اعضای خانواده های کشاورزان منطقه باشد، بیش تر شهرستان های لرستان ظرفیت فراوانی برای کاشت زعفران دارند.

حمایت نکردن از فراوری زعفران لرستان در ذوق زدن است

در این خصوص مراد سپهوند، رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان نیز گفت: روی گیاه زعفران در لرستان حدود 10 سال است که کار گردیده و به صورت دیم کشت می گردد. وی با اشاره به پتانسیل مناسب استان برای کشت زعفران اضافه نمود: قرار نیست برای همیشه یک منطقه قطب محصولی خاص باشد. حمایت نکردن از فراوری زعفران در لرستان در ذوق زدن است چراکه این گیاه به خوبی در استان فراوری می گردد. رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با انتقاد از این کار گفت: با مشورت چه کسی این کار انجام گردیده است؟ وی اعلام کرد: هم اکنون مرزه ای که در تخت چان استان لرستان فراوری می گردد نام آن را مرزه خوزستان گذاشته اند. سپهوند ادامه داد: حمایت از زعفران لرستان حق این مردم است چراکه 20 سال است روی آن کار گردیده و به طور کامل جا افتاده است.

باتوجه به اینکه توسعه کشت زعفران درچند سال اخیر مورد توجه کشاورزی قرارگرفته است هنوز میزان فراوری وسطوح زیرکشت درمقایسه با چند استان زعفران خیزکشور قابل مقایسه نیست. شرایط مناسب آب و هوایی در لرستان برای کشت زعفران اگر با حمایت دولت از کشاورزان انجام گیرد می تواند ظرفیتی بزرگ برای تحول اقتصادی در استان گردیده و ایجاد اشتغال کند.

به زعفران فراوریی لرستان یارانه پرداخت نمی گردد

حسین زینلی، مجری طرح ملی گیاهان دارویی نیز با بیان اینکه به زعفران فراوریی لرستان یارانه ای پرداخت نمی گردد، اضافه نمود: اگر کسی بخواهد فراوری زعفران را توسعه بدهد از آینده آن می ترسیم. وی اعلام کرد: می خواهیم در این رابطه متعادل سازی کنیم. کل یارانه محصولات فراوریی را می خواهیم به گپ ها ببریم. مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه باید یارانه را به سمت فرآوری محصولات ببریم، ادامه داد: در لرستان مزیت نسبی موسیر بیشتر است و در تبدیل شدن این استان به قطب فراوری این گیاه دارویی یاری خواهیم کرد. مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: زعفران، گیاهی خاص مناطق خشک است و از نظر عملکرد فراوری خوبی دارد. ممکن است در لرستان به علت شرایط اقلیمی حاکم فراوری بیشتری داشته باشد اما وزارتخانه از کشت و توسعه آن حمایت نمی نماید. وی اضافه نمود: این موضوع به معنای ممنوعیت کشت این محصول در استان نیست اما به آن یارانه ای تعلق نمی گیرد چراکه فشار زیادی بر روی ماست و اگر بازار تکان بخورد دچار مشکل می شویم. هم اکنون که سال هاست زعفران لرستان به عنوان مرغوبترین زعفران ایران جای خود را در بازارهای مختلف کشور تثبیت نموده احتیاج است با تعیینه و بسته بندی مناسب راهی بازارهای جهانی گردد و این محصول به عنوان مرغوبترین زعفران ایران و ظرفیتی نهفته از درآمد و اشتغال صندلی خود را پیدا کند. مصرف کم آب یکی از مزایای کم نظیر کشت زعفران است و از دیگر مزایای کاشت این محصول می توان به امکان بهره برداری طولانی مدت با یک بار کاشت، عدم احتیاج به ماشین آلات و ادوات خاص، امکان کاشت در اراضی کوچک که کشت سایر محصولات به علت صرفه اقتصادی نداشتن مقدور نیست و ماندگاری بالای پس از برداشت محصول اشاره نمود.

باید گیاهان دارویی کم مصرف آب را فراوری کنیم

همچنین عبدالرضا بازدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این باره اظهار کرد: همه روی این موضوع اتفاق نظر داریم که کشت و توسعه گیاهان دارویی یک الزام است.

وی با بیان اینکه به کار بردن لفظ گیاهان دارویی دیگر صحیح نیست، اضافه نمود: هم اکنون این گیاهان به عنوان غذا محسوب می شوند.

بازدار لرستان را خاستگاه گونه های متعدد گیاهان دارویی مطرح کرد و گفت: قطعات اختصاص داده گردیده به کشت گیاهان دارویی کوچک هستند بنابراین باید روی ارزش زراعی آنها کار کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه گندم و جو از نظر اقتصادی اقناع کننده نیستند، ادامه داد: هم اکنون وضعیت منابع آبی بسیار نگران کننده است و باید گیاهان دارویی با مصرف کم آب را فراوری کنیم.

وی با بیان اینکه باید مردم را به طبیعت وصل کنیم، اضافه نمود: گیاهان دارویی یک نسخه اصلی است و همگی روی این موضوع تجمیع نظر داریم که توسعه آنها یک ضرورت است.

بازدار با اشاره به اینکه تسهیلات خوبی برای کشت و توسعه گیاهان دارویی در استان درنظر گرفته گردیده است، اضافه نمود: سال گذشته در استان 5 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار در این رابطه درنظر گرفته شد که حدود 1200 هکتار کشت گردیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه 11 شهرستان داریم که باید کشت گیاهان دارویی را در آنها رواج داد، اضافه نمود: می توانیم یک یا دو روستا را در هر شهرستان به عنوان پایلوت کشت گیاهان دارویی درنظر بگیریم و تمام مسائل مربوط به مطالعه، کاشت و فرآوری را در این مناطق پیش بینی کنیم.

به گفته وی باید یارانه خاصی نیز برای این موضوع درنظر گرفت. با توجه به درآمد بالای اقتصادی حاصل از کشت زعفران، شرایط مناسب آب وهوایی در تمام نقاط استان، بیکاری فارغ التحصیلان کشاورزی، احتیاجآبی خیلی کم، وجود قطعات زمین کوچک و بلا استفاده روستاها، عمر اقتصادی بالای پیازهای زعفران، توزیع مناسب کاشت و برداشت و وجود زنان فعال روستایی به عنوان نیروی انسانی کارآمد می توان حرکتی نو و اقتصادی در راستای ایجاد درآمد و اشتغال پایدار در لرستان همراه با عواید اقتصادی بالا ایجاد کرد و بسنده کردن کشت این محصول به نقاطی که آب و خاکی فقیرتر از این استان دارند تنها کم لطفی در حق پتانسیل های آن است. گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار خبرنگاران منطقه لرستان

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "طلای سرخ لرستان حامی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طلای سرخ لرستان حامی ندارد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید