نگاهی به کوشش امروز خبرنگاران برای حفظ صندلی رسانه

در حالی که خبرنگاران حوزه دولت طبق روال هر هفته، صبح امروز هم با دعوت رسمی برای پوشش برنامه حیاط دولت در محل حاضر شده بودند، با برخورد نامناسب برخی اعضای حفاظت روبرو شدند که در نهایت این رفتار به اعتراض دست جمعی خبرنگاران و صرف نظر کردن آنها از پوشش خبری این برنامه منجر شد.

نگاهی به کوشش امروز خبرنگاران برای حفظ صندلی رسانه

به گزارش خبرنگاران، برنامه حیاط دولت، چهارشنبه هر هفته با دعوت رسمی از رسانه ها در ساختمان پاستور برگزار می گردد. روال این برنامه به این صورت است که پس اتمام جلسه هیات دولت، برخی از اعضای کابینه با حضور در حیاط که از آن با عنوان حیاط دولت نیز یاد می گردد، پاسخگوی پرسش های خبرنگاران می شوند.

صبح امروز (چهارشنبه پنجم دی ماه) نیز خبرنگاران طبق روال همیشگی برای پوشش خبری این برنامه در محل ساختمان پاستور حاضر شدند، اما پس مواجهه با برخوردهای نامناسب برخی اعضای حفاظت، برای حفظ شأن و صندلی خبرنگار و رسانه، به صورت جمعی و در حرکتی هماهنگ این برنامه را ترک کردند.

اما به گفته یکی از خبرنگاران حوزه دولت، خبرنگاران صداوسیما و خبرگزاری های ایرنا (خبرگزاری جمهوری اسلامی) و پانا (خبرگزاری کانون دانش آموزان) به همراه خبرنگاران شورای اطلاع رسانی دولت (پاد) برخلاف سایر خبرنگاران در حیاط دولت حاضر شدند.

در ادامه این حرکت جمعی خبرنگاران، دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت با انتشار اطلاعیه ای، از ناهماهنگی به وجود آمده در ورود خبرنگاران به جلسه امروز هیات دولت عذرخواهی و توضیحاتی را ارائه کرد.

در توضیحات دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت آمده است: از بابت مشکل پیش آمده از کلیه خبرنگاران محترم دلجویی می کنیم اما انتظار داریم خبرنگاران عزیز و محترم حوزه دولت که همواره با نهایت صبوری و همراهی و همدلی، اخبار دولت را پوشش داده اند، به صرف رفتار نامناسب یک فرد، به توقف وظیفه حرفه ای و چرخه اطلاع رسانی رضایت نمی دادند.

اتفاقی که امروز درخصوص ورود خبرنگاران محترم به حیاط دولت برای پوشش خبری افتاد اگرچه هیچ ارتباطی به نهاد ریاست جمهوری، اعم از معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر و دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت ندارد؛ موجب تاسف شد و تمامی مساعی به عمل خواهد آمد تا با هماهنگی های بیشتر مسوولین مرتبط، از تکرار مسایل مشابه این چنینی جلوگیری گردد. درعین حال قصور یک نفر نباید به گونه ای جلوه داده گردد که خدای ننموده ماموریت ها و زحمات مجموعه نیروهای محترم و مسوول در برقراری امنیت و نظم زیر سوال برود.

بر اساس این گزارش، حرکت امروز خبرنگاران که در راستای حقظ شأن و مقام خبرنگار صورت گرفت، می تواند بار دیگر یادآور این نکته باشد که رابطه میان خبرنگاران و مسوولان یک رابطه دو طرفه است و توهین به اهالی رسانه، در هیچ کجای جهان امری پذیرفته شده، محسوب نمی گردد.

در همین راستا محمد بلوری، روزنامه نگار پیشکسوت درباره لزوم حمایت خبرنگاران از یکدیگر برای حفظ صندلی اهالی قلم، با اشاره به تاثیر انجمن های صنفی در حمایت از خبرنگاران، به خبرنگاران گفته بود، پیش از انقلاب ما سندیکایی داشتیم که از ما حمایت می کرد و از طرفی آنقدر همه روزنامه نگاران پشت یکدیگر می ایستادند که دیگر هیچ گاه کسی به خودش اجازه نمی داد که به روزنامه نگاران توهین کند. یادم است یک بار یکی از بازیگران شناخته شده با یکی از خبرنگاران برخورد نامناسبی داشت؛ همه روزنامه ها و خبرنگاران چنان بلایی سر او آوردند که مجبور شد در مصاحبه ای رسمی از همه روزنامه نگاران عذرخواهی کند. در موردی دیگر هم یکی از نمایندگان مجلس شواری ملی گفته بود که خبرنگاران را می توان با یک پرس چلوکباب خرید؛ به دنبال این حرف چنان موج اعتراضی میان روزنامه نگاران و خبرنگاران به راه افتاد که در تریبون رسمی از همه ما روزنامه نگاران عذرخواهی کرد.

رضا قوی فکر، دبیر انجمن پیشکسوتان مطبوعات و از روزنامه نگاران باسابقه نیز با تاکید بر اهمیت حفظ شأن خبرنگار اظهار نموده بود که بعضی فکر می نمایند که خبرنگار کارمند آنهاست؛ همان طور که به کارمندشان دستور می دهند و امر و نهی می نمایند، با خبرنگاران هم برخورد می نمایند و این آگاهی را ندارند که خبرنگار، آیینه جامعه، واسط بین مسؤولان و جامعه است و سنگ خودش را به سینه نمی زند. متاسفانه گاهی به گونه ای با خبرنگاران برخورد می گردد که انگار خبرنگار دشمن است. باور کنید اگر خبرنگاری مسئله ای را مطرح می نماید، به خاطر مسائل شخصی نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نگاهی به کوشش امروز خبرنگاران برای حفظ صندلی رسانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به کوشش امروز خبرنگاران برای حفظ صندلی رسانه"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید