بیماران مبتلا به ام اس از داروی ایرانی استفاده نمایند

رئیس اداره بیماران خاص و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه تهیه داروی خارجی بیماران ام اس به یک چالش برای این بیماران تبدیل شده، توصیه کرد که بیماران مبتلا به این بیماری با نظر و توصیه پزشک حتی الامکان از داروی ایرانی استفاده نمایند.

بیماران مبتلا به ام اس از داروی ایرانی استفاده نمایند

داوود حدادی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به ارائه یکسری خدمات رایگان مانند ام آر آی یک تا دو بار در طول سال برای بیماران ام اس، گفت: داورهای مورد احتیاج این بیماران در دو دسته ایرانی و خارجی تعریف شده که 95 درصد از داروی نوع ایرانی آنها توسط بیمه پوشش داده می گردد اما 60 درصد نوع خارجی آن را بیمه و مابقی را خود بیمار باید پرداخت کند.

وی با بیان اینکه تنها بیماران دارای بیماری تالاسمی، دیالیز، هموفیلی و ام اس مشمول بیماری خاص می شوند، اضافه کرد: هم اینک بیش از یکهزار و 700 بیمار دیالیزی، پنج هزار بیمار دارای بیماری ام اس، یکهزار و 369 بیمار تالاسمی و بیش از 785 بیمار هموفیلی تحت پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار دارند.

رئیس اداره بیماران خاص و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به ارائه خدمات توانبخشی، فیزیوتراپی، آزمایشگاه، دندانپزشکی و … در 24 بخش تالاسمی تحت پوشش این دانشگاه و برخی از شهرستان های فارس برای بیماران مبتلا به این بیماری، اضافه کرد: امکانات بسیار خوبی به این بیماران در مرکز جامع بیماران تالاسمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ارائه می گردد که در نوع خود بی نظیر است.

حدادی با بیان اینکه اکثر خدمات بیماران تالاسمی رایگان است، گفت: تزریق خون کاملاً رایگان است اما توزیع داروهای خارجی آنها به ویژه داروی جیدنیو آزاد است و تاکنون بیمه فرانشیز آنها را نپذیرفته است.

وی اظهار کرد: داروهای داخلی این بیماران با فرانشیز کمتر از 10 درصد توسط بیمار و 90 درصد توسط بیمه تأمین می گردد.

رئیس اداره بیماران خاص و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: برای همه بیماران تالاسمی تحت پوشش این دانشگاه همانند دیگر بیماران خاص دیگر پرونده الکترونیکی تشکیل شده است.

حدادی در مورد بیماران هموفیلی نیز اعلام کرد: یک مرکز جامع در سطح دانشگاه برای این بیماران در بیمارستان شهید دستغیب شیراز مستقر شده است. داروی مورد احتیاج بیماران هموفیلی با ارائه فاکتور و کاملاً رایگان توزیع و خدمات پاراکلینیک به نیز مانند بیماران تالاسمی مشترک ارائه می گردد.

وی همچنین با یادآوری این نکته که بیماران دیالیزی در شمار بیمارانی هستند که کلیه آنها از کار افتاده و احتیاجمند استفاده از دستگاه همودیالیز برای دفع سموم و تصفیه خون هستند، گفت: این بیماران ماهانه بیش از 10 بار باید تحت دیالیز قرار گیرند.

رئیس اداره بیماران خاص و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه در حال حاضر 40 مرکز دیالیز در سطح دانشگاه و شهرستان ها مستقر است، عنوان نمود: خدماتی که به این بیماران ارائه می گردد، کاملاً رایگان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بیماران مبتلا به ام اس از داروی ایرانی استفاده نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران مبتلا به ام اس از داروی ایرانی استفاده نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید